Nikola Tóthová

22.7.2016 Nikola TÓTHOVÁ: "JSEM HOLKA DO NEPOHODY..."

NikolaNikola
Nikola

Nikola, 29 let, Liberec

Nikola žije v samostatném chráněném bydlení nedaleko centra Liberce. Do svých šesti let vyrůstala v rodině a poté zkusila jaké je to žít v ústavní péči. K rodičům zajíždí jen párkrát do roka. Ve svém současném bezbariérovém bytě, za nějž hradí 200 Kč denně, je spokojena. Po narození prodělala mozkovou obrnu a navíc ji sužuje spastická kvadruparéza, která zapřičiňuje stahy dolních i horních končetin včetně omezení řeči.

Závažný handicap Nikole neumožňuje žit bez pomoci druhých. Přesto se pokouší o částečné osamostatnění. Přiznává, že klasická ústavní péče ji deprimuje: "I když je to u lidí s podobným postižením, jako mám já, hodně složité, jsem vděčná za každou příležitost si zajít s kamarády někam do společnosti. To mi umožňuje elektrický vozík, a tak se mohu přesunout po vlastní ose, kam potřebuji. Bez něj by to bylo o mnoho horší," upřesňuje tato mladá žena. Nikola pracuje jako montážní dělnice v chráněné dílně ve směnném provozu, do níž dojíždí pětkrát týdně. Se svým tělesným postižením stačí na jednoduché úkony, jako třeba polep a kompletace drobných předmětů, za které ji náleží odměna ve výši přibližně 1 800 Kč. Z takového honoráře si může pořídit věci vlastní potřeby, na něž ji z invalidního důchodu nezbývá. Ten totiž celý pohltí náklady na bydlení, stravu a osobní asitentku.

Sympatická Nikola se charakterizuje jako kamarádská holka do nepohody co umí naslouchat a poradit ostatním: "Zvykla jsem si na to, že sloužím svému okolí jako vrba. Myslím, že dokážu poradit, i přesto, že jsem určité životní situace jako moji kamarádi, díky svému postižení sama nikdy neprožila," připouští s typickým úsměvem smíška.

Nikola postrádá výkonnější notebook a tlačítkový mobilní telefon, na něž je převážně odkázána při komunikaci s okolím. Pokud Nikole můžete a chcete pomoci, dejte nám prosím zprávu. Rádi vaši pomoc zprostředkujeme.

Sarka o.p.s. > Spolupráce > Pomáháme > Nikola Tóthová
Loading...

Pomáháme

  • 22.7.2016 Nikola Tóthová
Loading...

Pomáháme

  • 22.7.2016 Nikola Tóthová

 

 

Podporují nás